Tekirdağlı üreticilere 200 büyükbaş hayvan 19/11/2015

Tekirdağlı üreticilere 200 büyükbaş hayvan

Özel bankalar ile canlı hayvan alım protokolü yapan Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Birliği, bağlı bulunduğu 140 kooperatifin ortaklarına ipoteksiz hayvan alımı olanağı sunuyor. Proje kapsamında 35 yetiştirici 200 büyükbaş hayvan alımı gerçekleştirdi

Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Birliği özel bankalar ile yaptığı protokol neticesinde, 1 ile 10 arası büyükbaş hayvan alımı için üyelerine ipoteksiz kredi desteği sağlıyor. Protokolün imzalanmasının üzerinden bir hafta geçmesine karşın birliğin garantörlüğünde bölgedeki çiftliklerden toplam 200 civarında gebe düve alımı yapıldı.
Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Birliği Başkanı Ramazan Demirkıran, hayvan varlığını ve süt üretimini artırmak hedefiyle başlattıkları çalışma hakkında bilgi verdi.
Üyelerinin işletmelerini güçlendirmeyi, hayvan varlığını ve süt üretimini artırmayı hedeflediklerini ifade eden Başkan Demirkıran, şunları kaydetti:
"Girişimlerimiz ve üreticilerimizin talebi doğrultusunda hayvan alımı ile ilgili Denizbank ve Türkiye Ekonomi Bankası ile canlı hayvan alım protokolü imzaladık. Protokol çerçevesinde üyelerimiz 1 ile 10 arası büyükbaş hayvanı ipoteksiz kredi ile alabiliyor. Üretici alacağı hayvanı kendi tespit ediyor. İçinde veteriner hekimin de bulunduğu kabul komisyonu hayvanları inceliyor, uygun görürse hayvan alımı yapılarak banka tarafından ödemesi yapılıyor” dedi.

200 BÜYÜKBAŞ ALIMI GERÇEKLEŞTİ
Bir hafta gibi kısa bir sürede 35 yetiştirici tarafından 200 büyükbaş hayvan alımı gerçekleştiğini belirten Demirkıran taleplerin devam ettiğini de söyledi.
Başkan Demirkıran: “Tekirdağ Tarım Kooperatifi Birliği’ne bağlı kooperatiflerin ortakları sütünü bağlı olduğu kooperatife vermek şartıyla 10 tane büyükbaş hayvanı ipotek göstermeden kefalet ile alabiliyor. Konuyla ilgili hem Denizbank hem de Türkiye Ekonomi Bankası ile Protokol imzaladık. 1 hafta içinde 35 ortağımıza 200 büyükbaş hayvan alımı gerçekleştirdik. Talepler devam ediyor. Bütün talepleri karşılamayı hedefliyoruz” dedi.
Bankanın üreticiler ödeme konusuna farklı seçenekler sunduğunu ödemesiz dönemin 2 yıla vadenin 7 yıla kadar uzadığı seçeneklerin bulunduğunu belirten Demirkıran: “Üretici kendine uygun gelen bankayı ve seçeneği tercih ediyor” dedi.