Türkiye'nin yeni çayı : Butka 19/10/2015

Türkiye'nin yeni çayı : Butka

S. S. Of Özçay Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Trabzon Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürlüğü'nün girişimleri ile ‘Butka’ marka çayın üretimine geçildi

Tarım Kredi Kooperatifleri Trabzon Bölge Müdürlüğü Of bölgesinde üreticiden aldığı yaş çayı, Özçay Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nde kuru çay haline getirerek bu yeni markayı Türkiye’deki tüm şubelerine gönderiyor. Türkiye’de bin 600 şubesi bulunan Tarım Kredi Kooperatiflerinde, Of Tarım Kredi Kooperatifi tarafından, üreticiden alınan yaş çay işleme tabi tutulduktan sonra kuru çay haline getirilip, paketleniyor ve hiçbir aracı olmadan doğrudan tüketiciyle buluşturuluyor.

BÖLGE EKONOMİSİNE CAN VERECEK
Türkiye'nin yeni çayı 'Butka'nın önemli bir marka olacağını dile getiren S. S. Of Özçay Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Salih, “Ürünler ne kadar kaliteli olursa, tüketici o kadar iyi çay içecektir. Butka ile bölgemizin ekonomisine de can veriyoruz. Bölgemizdeki üreticilere de destek vermiş oluyoruz. Çiftçimiz, topraktan hayatını devam ettirirse göç azalır. Bu durumda bölgemizde tersine bir göç başlar” diye konuştu.

ÇEŞİTLERİ ARTACAK

'Butka' çayının Türkiye'nin her yerinde bulunan tüm Tarım Kredi Kooperatiflerinden temin edileceğini belirten Salih, “Butka, 4 farklı çeşidi ile tüketiciyle buluştu. 'İlk hasat, bergamot, tiryaki ve çay filizi' çeşitleriyle herkesin damak tadına hitap eden çayımız, önümüzdeki günlerde çeşitlerine yenisini ekleyecek. Yalnızca 1 ay olmasına rağmen çok yoğun bir ilgiyle karşılaştık” dedi.

KOOPERATİFLERDEN İŞBİRLİĞİ VURGUSU
Tarım Kredi Kooperatifleri Trabzon Bölge Müdürü Ergin Çubukçu ise, Özçay Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile işbirliği yapmalarının bütün kuruluşlara ve işletmelere örnek olduğunun altını çizerek, “Birlikte iş yapma kültürünü geliştirmemiz gerekir. Bu manada Özçay Tarımsal Kalkınma Kooperatifiyle işbirliği yaptık. Onlar da bir kooperatif kuruluşu olduğu için Özçay’ı tercih ettik. Hijyenik bir şekilde Özçay tesislerinde ürettiğimiz çayımızı, üreticilerimiz gönül rahatlığıyla tüketebilirler. Kooperatiflerimizde oluşturduğumuz aile sıcaklığında misafirlerimize kendi ürettiğimiz ‘Butka’ marka çayımızı ikram edeceğiz. Üyelerimize ve üreticilerimizi kooperatiflerimize çay içmeye bekliyoruz” şeklinde konuştu.