'Hidatik Kist' hastalığı uyarısı 19/10/2015

'Hidatik Kist' hastalığı uyarısı

Türk Toraks Derneği, kesilen hayvanların hastalıklı doku ve organlarının çevreye atılmasının hidatik kist hastalığı açısından risk oluşturduğuna dikkat çekti. Hastalıklı hayvanların sakatatlarını yiyen köpeklerde parazitin çoğaldığına dikkat çeken Türk Toraks Derneği, "Köpek dışkısının değdiği yerlerde oyun oynayan çocuklar veya hastalıklı köpeği seven insanların ellerine bu mikrop bulaşıyor. Eller yıkanmadan, herhangi bir şey yendiğinde de kişilerin karaciğer, akciğer başta olmak üzere pek çok organında sulu kist hastalığı gelişiyor" açıklamasını yaptı.

BELİRTİLERİ NELERDİR?
Hastalık, karaciğer yerleşiminde karnın sağ üst kısmında ağrı, bulantı, kusma ve bazen kaşıntı, sarılık gibi belirtiler ile görülüyor. Akciğer tutulumunda solunum sıkıntısı, öksürük, ağızdan kan gelmesi, kist sıvısı ve zarların öksürükle atılması ve göğüs ağrısı olabiliyor. Kafa içi tutulumlarda baş ağrısı, kusma, şuur kayıpları görülebiliyor. Kalp tutulumunda kalp ritm bozuklukları, kalp krizi bulguları, hatta kalp duvarında yırtılma olabiliyor. Kemik tutulumlarında kırıklar olabiliyor. Kist patladığında alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabiliyor ve hayati risk oluşabiliyor.

NASIL KORUNMALI?
Kan testi ve radyolojik incelemeler ile (özellikle bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi) tespit edilen hastalığın tedavisinde 2 yöntem uygulanabiliyor. İlaç tedavisinin yanı sıra vücuttaki kist, cerrahi yöntemle de çıkarılabilir. Hastalıktan korunmak için ise şunlara dikkat etmek gerekiyor: "Köpeklere mümkün olduğu kadar çiğ et ve salam gibi ürünler verilmemelidir. Kişisel temizlik kurallarına dikkat edilmeli, içme ve kullanma suları temiz olmalı, kaynağı bilinmeyen sular içilmemeli, çiğ yenen sebze ve meyveler bol su ile iyice yıkandıktan sonra tüketilmelidir. Kurbanlık olarak sadece, veteriner kontrolünden geçmiş sağlıklı hayvanlar satın alınmalıdır.
Mezbahalar mümkün olduğu kadar yerleşim yerlerine uzakta kurulmalı ve çevresi köpeklerin giremeyeceği şekilde duvar ya da tel örgü ile çevrilmelidir.
Kesimler mutlaka veteriner hekim denetiminde ve şartlara uygun hazırlanmış yerlerde yapılmalı, kaçak kesimler ve sokaklarda hayvan kesimleri önlenmelidir. Kurban Bayramında kesilen hayvanların kistli ve hastalıklı olan sakatatları ve barsak, tırnak gibi kullanılmayacak olan kısımları açıkta bırakılmamalı, bunları etrafta dolaşan kedi, köpek gibi hayvanların yemelerine izin verilmemeli ve bu maddeleri kedi köpek gibi hayvanların kolaylıkla eşeleyip çıkaramayacağı şekilde toprağı derince kazarak en az 1 metre derinlikteki çukurlara gömülmelidir. Ayrıca kesim sonrası kalan kistli organ atıkları fırınlarda yakılarak imha edilebilir. Çeşitli etkinliklerle halk hastalık konusunda bilinçlendirilmelidir".


Hidatik Kist nedir?
Hidatik kist hastalığı, halk arasında “köpek kılından bulaşan hastalık” olarak da biliniyor. Bu isim hastalık nedeni olan solucanın (yani parazitin) köpek barsağında yaşaması ve köpekler tarafından bulaştırılmasından dolayı verilmiştir.