TARIMDA İNSANSIZ HAVA ARACI DÖNEMİ 29/09/2015

Hollanda Tarım aletleri ve traktör üretimi yapan ve New Holland, Massey Ferguson, Fendt ve Valtra markalarının üreticileri Tarımda İnsansız hava aracı (İHA) teknolojisinin kullanılması için geliştirdikleri İHA’ları tanıttılar. Tanıtımı yapan şirketler İHA’ların büyülü bir şey olduğunu çok hızlı bir şekilde geniş araziyi bir çok açıdan kontrol etmenize ve veri toplamanıza yardımcı oluyor, bu da çiftçinin işini çok daha kolaylaştıracak denildi.
Şirket yetkilileri, “İnsansız hava aracıyla görüntülenen tarım alanlarında riskli bölgeleri, yani gübrelenmesi, sulanması, ilaçlanması gereken noktaları tespit edebilir ve yapılacak işlemleri ona göre ayarlayabiliriz. Bu yöntem sayesinde yüzde 15 ile 20 arasında verim artışı da söz konusu olacaktır. Çünkü zamanında müdahale, beraberinde güvenli üretimi ve verim artışını getirecektir” açıklamasında bulundu.
Halen üstünde çalışılan bu sistemin zaman içinde çiftiler ihtiyaçları ve yüksek verimlilik alanında geliştirilerek çok yönlü olarak kullanılması hedefleniyor.