S.S. GÖZSÜZ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ'NDEN ATAK 29/09/2015

Malkara’nın Gözsüz Köyü'nde kurulan süt işleme tesisleri kabuğunu kırmaya çalışıyor. Gözüm markasıyla üretilen yoğurt, tereyağı ve ayran şimdilik Malkara, Şarköy, Keşan, Lüleburgaz ve Babaeski’ye pazarlanıyor. Hedef; bütün Trakya’ya yayılmak
Tekirdağ’ın Malkara ilçesinin Gözsüz Köyü'nde 1997 yılında kurulan S.S. Gözsüz Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 200 üyesiyle faaliyete başlamış. 2010 yılında ortakların rızası alınarak devlet desteğiyle 35 ton kapasiteli süt işleme tesisi kurulmuş ve hedefine adım adım ilerliyor.
Alınan bilgilere göre, süt işleme tesisinde günlük 2 ton sütten üretilen yoğurt, ayran ve tereyağı Malkara, Şarköy, Keşan, Lüleburgaz ve Babaeski’ye pazarlanıyor. Ürünler, Gözüm markasıyla üretilirken, piyasada da oldukça iddialı. Hedef Gözüm markasını bütün Trakya’ya yaymak. Bütün Trakyalıların bu ürünleri tanımasını ve kullanmasını sağlamak.
2012 yılında kooperatif yapılan tesis borca girerken, 2013 yılı 15 Nisan’ında gerçekleştirilen genel kurulda yönetim el değiştirir. Genel kurulda alınan kararla, 130 üyeden alınan 3’er bin lira ile tesisin borçlarının kapatılabilmesi için yapılandırmaya götürülür. Yapılandırma için ayrıca Tarım Bakanlığı’ndan 3 yıl ödemeli alınan kredi ile de büyük destek sağlanır. Günlük 10 ton sütü, süt firmalarına veren kooperatif, almış olduğu hizmet bedeliyle de borçlarını ödemeye çalışıyor.
Gözsüz köyümüze, Malkara’mıza ve Trakya’mıza yakışır örnek bir kooperatif olmaya devam edecekleri belirten yetkililer, gece gündüz hizmet vermeye çalıştıklarını söylediler. Kooperatif üyeleri ve Gözsüz köy halkının sonsuz güvenleri sebebiyle kendilerine şükranlarını sunan yetkililer, hiçbir zaman bu güveni boşa çıkarmayacakları sözünü verdiler.
Gözsüz köyünden bütün Trakya halkına ve İstanbul’da yaşayan hemşehrilerine saygı ve sevgilerini gönderen tesis yetkilileri, herkesi kendilerini ve tesislerini ziyaret etmeye davet ettiler.