LED TEKNOLOJİSİ İLE TARIM 29/09/2015

Philips, her geçen gün artan tarım ürünleri talebine LED aydınlatma ile çözüm bulacak
Dünya nüfusunun her geçen gün artmasıyla birlikte tarım ürünlerine olan talep hızla artıyor. Tarım sektörünün de ilgiye oranla yeteri kadar büyümemesi, uzmanlara göre ilerleyen yıllarda yaşanabilecek bir gıda krizinin habercisi. Philips, kolay tarımcılık imkanı sağlayan yeni projesiyle bu krizin önüne geçmeyi hedefliyor.
Philips’in GrowWise City adını verdiği çiftlikler, LED ışığıyla ürün yetiştirmenin önünü açıyor. Hollanda’da açılan bu tarım çiftliği, tarım alanında büyük bir devrim yaratma potansiyeline ve Philips’in deyimiyle dünyadaki açlık sorununu çözme gücüne sahip.
Yaklaşık 2500 metrekarelik tesiste Philips mühendisleri, çeşitli tarım ürünlerinin LED ışığıyla büyümesi için özel yöntemler geliştiriyor. Bu sayede ilerleyen yıllarda tarım sektörünün herhangi bir güneş veya arazi olmadan tarım ürünleri üretebilmesi sağlanacak. İçerisinde 10 bin çalışana sahip olan tesiste her bir bitki türü için özel bir ışıklandırma sistemi mevcut ve bu sayede bitkisel ilaçlar olmadan üretim mümkün kılınıyor.
Philips yetkililerine göre bu tesisin kurulma amacı daha sağlıklı ve tatlı hasat elde değil, açlık gibi toplumsal sorunları ortadan kaldırmak. LED ışıklandırma teknolojisiyle birlikte Philips, tarımsal ürünlerin yetiştirilmesini kolaylaştırarak kaynak yetersizliği yaşayan bölgelerin ihtiyaçlarını karşılamayı ve olası bir gıda krizinin önüne geçmeyi planlıyor.


.