Ulusal Süt Zirvesi İzmir’in Çeşme ilçesinde yapıldı 23/05/2012

Ulusal Süt Zirvesi’nin ilk günü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Uluslararası Sütçülük Federasyonu Başkanı Richard Doyle ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıyla sona erdi.
Toplantının başında Bakan Eker’e Türkiye’deki süt tüketimini arttırmaya yönelik ‘Ulusal Süt Konseyi’ tarafından hazırlanan kamu spotu hediye edildi. Ünlülerin yer aldığı reklam filmini izleyen Eker, oldukça beğendiğini dile getirdi.
Hiçbir doktor ‘zehirlenme’ teşhisi koymadı
Zirvede tarım ve hayvancılığa dair önemli bilgiler veren Eker, konuşmasının büyük bir bölümünü ‘Okul Sütü Projesi’ne ayırdı. Proje ile ilgili basına yansıyan olumsuz haberler hakkında ilk defa bu kadar detaylı bir açıklamada bulunan Eker, 2011-2012 Eğitim ve Öğretim yılı sonuna kadar haftanın 5 günü, 200 mililitrelik kutular halinde, 7 milyon 200 bin çocuğa süt dağıtımının devam edeceğinin altını çizdi.
Bu projenin bir benzerinin bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmemiş olduğunu hatırlatan Eker, “Bin 200’den fazla süt örneğine analiz yaptık. Bir tanesinde hastalığa sebep olacak, gıda zehirlenmesine sebep olacak veba ya da başka bir mikrop görmedik. Hiçbir doktor, hiçbir hastane bu çocuklara ‘Zehirlendi’ teşhisi koymadı. Bir çocuğumuz bile zehirlenmedi. Bu özenle itinayla hazırlanmış bir projedir” dedi.
Hayvancılık üvey evlattı
Hayvancılığa verilen destekler hakkında da bilgi veren Eker, 10 yıl öncesine kadar hayvancılığın zamanın Tarım ve Köyişleri Bakanlığı için üvey evlat konumunda olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kardeşiniz 34 senedir Tarım Bakanlığında çalışıyor. Çalışmadığım birim kalmadı. Tüm birimlerde çalıştım. Geçmişte ne yapıldığını biliyorum. 14 Bakanla çalıştım. O yüzden geçmişte ne yapıldığını, hangi politikalar izlendiğini iyi biliyorum. Destekleme politikaları kalkınmayı, kaliteyi, standartları göz ardı eden bir şekilde bitkisel üretime yönelikti. Şimdi doğru dürüst politikalar yaptık”
Hayvancılığa verilen desteği yüzde 4’den yüzde 28’lere çıktığını anlatan Eker, 8 yılda 50’den fazla hayvanı olan işletme sayısını 20 bin arttırdıklarını, bugün 24 bin kayıtlı işletme bulunduğunu söyledi. 10 yıllık süreçte Türkiye’de üretilen süt miktarının 8,4 milyon tondan, 13,6 milyon tona ulaştığını ifade eden Eker, “Hayvan sayısının artmasıyla birlikte yeme olan ihtiyaçta arttı. Yem bitkilerinin ekiliş alanı iki kart artarak 2 milyon hektara ulaştı” diye konuştu.

Koyu ve keçi eti tüketimini arttıracağız ;
Avrupa’nın tüketilen kırmızı et oranının Türkiye’de ki tüketim oranıyla kıyaslanmaması gerektiğini vurgulayan Eker, Avrupa’da tüketilen kırmızı ettin yüzde 50’sinin domuz etti olduğunu belirtti. Türk halkının yıllar içinde keçi ve koyun eti yeme alışkanlığını bir tarafa bırakarak kırmızı et tüketimini sadece inekten karşılamaya çalıştığını dile getirerek şunları söyledi: “Et ihtiyacımızı, süt ihtiyacımızı inekten karşılamaya çalıştık. Oda bize pahalıya geliyor. Yeni bir sistem kuruyoruz. Anadolu’nun gerçek varlığı olan koyun ve keçiyi yaşatmamız geliştirmemiz ve ondan istifade etmemiz gerekiyordu. Bizde bunu başlattık ve destekleme kapsamına aldık. Memnuniyetle görüyoruz ki son üç yılda koyun ve keçi sayısında ciddi bir artış var.”
Yıl sonuna kadar dağıtılacak toplam destek 2 milyar 650 milyon lira
Bakan Eker, Ulusal Süt Zirvesi’nde çiftçinin beklediği destekleme rakamlarını da açıkladı. 2012 yılında çiftçiye 2 milyar 650 milyon lira dağıtılacağını dile getiren Eker, Ocak ayından bu yana 650 milyon liranın dağıtıldığını, bu ayın sonuna kadarda 606 milyon lira daha çiftçiye öde yapılacağını belirtti. Et üreticilerine destekleme kapsamında 450 milyon lira verileceğini açıklayan Eker, geri kalan paranın da yıl sonuna kadar dağıtılacağı sözlerine ekledi.

TÜRKİYE TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFLERİ MERKEZ BİRLİĞİ (TAR-KOOP.)GENEL BAŞKANI MEHMET ÖZKURNAZ:HÜKÜMETİMİZİN BAŞLATMIŞ OLDUĞU OKUL SÜTÜ PROJESİ SEBEBİ İLE KENDİLERİNE TEŞEKKÜR ETİKLERİNİ VE TAR-KOOP.OLARAK BU PROJEYE SONUNA KADAR DESTEK OLACAKLARINI SÖYLEDİ
MEHMET ÖZKURNAZ ŞÖYLE DEVAM ETTİ’’BU PROJE YENİ NESİLLERİN DAHA SAĞLIKLI YETİŞMESİ VE ÜRETİCİLERİMİZİN ÜRETTİKLERİ SÜTÜN FİYATLARININ DÜŞMESİNİ ENGELLEMEK AMACI YAPILMIŞTIR BİR ÇOK GEREKSİZ ENGELLEMELER OLDUĞU HALDE BU PROJEDEN VAZGECİLMEDİ VE İNANÇ İLE DEVAM EDİLDİ VE SONUÇTA BU KADAR KISA BİR SÜREDE HEREŞEY YOLUNA GİRDİ BU NEDENLE BU PROJEDE EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM’’DEDİ
-ÜLKEMİZDE SÜT ÜRETİMİ ÇOK ÖNEMLİ BİR NOKTAYA GELMİŞTİR TARIM GEÇMİŞ SENELERE BAKILDIĞINDA ÇOK BÜYÜK İLERLEMELER KAYDETİLMİŞTİR,ARTIK EN ÜST KURUMDAN EN ALTTAKİ ÜRETİCİYE KADAR HERKESİN BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE HAREKET ETMESİ GEREKİR,BU DENKLEMDE KOOPERATİFLERE ÇOK BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR HER KOOPERATİF BU İLERLEMEYE VE BÜYÜMEYE DESTEK VERECEKTİR BİZ ÜST BİRLİKLER OLARA KOOPERATİFLERİMİZE BU KONUDA GEREKEN BİLGİ VE EĞİTİMLERİ ÖZVERİ İLE AKTARACAĞIZ ZATEN ÜST BİRLİKLERİN KURULUŞ AMAÇLARIDA BUDUR’’DEDİ