KARA KITA'DAN TARIMA GELDİLER 28/09/2015

Afrika'nın en büyük narenciye ihracatçısı Capespan, potansiyel pazar olarak gördüğü Türkiye'ye yüzde 50 ortaklıkla girdi. Firma orta vadede tarıma da yatırım yapacak
Türkiye'nin tarım alanındaki potansiyelini ve çeşitliliğini görüp mercek altına alan taze meyve devi Capespan Group, Güney Afrika kolu aracılığıyla Türkiye'ye geldi. Türkiye'de taze meyve sebze ticareti yapan Dole firmasından ayrılan Neşe Çoruk ve Metehan Aslantaş ile yarı yarıya ortaklık yapan Günay Afrika'nın en büyük narenciye ihracatçısı grup, üzüm, kiraz, incir başta olmak üzere meyve ihracatına başladı.

RUSYA'DA SATILACAK
Metehan Aslantaş, "Capespan dev bir şirket. Finansal yapısı çok güçlü. Yatırım yapmaya da çok açık bir firma. İlk etapta ihracatla pazarı bir görmek istiyorlar. Ardından yatırım da planlıyorlar" dedi. Rusya'da büyük bir süpermarketle anlaşma imzaladıklarının altını çizen Aslantaş, "Bu market zinciriyle Rusya'da yayılacağız" diye konuştu. Diğer ortak Neşe Çoruk ise, "Özellikle verimli ve esnek hizmet talep eden müşterilere cevap verme noktasında Mayfresh çok doğru bir zamanda kuruldu" dedi.

POTANSİYEL PAZARLARA GİRİYORUZ
Türkiye'de 200 bin lira sermayeyle kurulan Mayfresh isimli şirket Kuzey Afrika, Rusya, Hırvatistan ve Ortadoğu'ya da Türkiye üzerinden ulaşacak. Grubun CEO'su Leon van Biljon ise, "Ürün çeşitlerimizi zenginleştireceğini düşündüğümüz potansiyeli yüksek pazarlara ortaklar aracılığıyla giriyoruz. Mayfresh'in de hissedarlarımızı mutlu edecek operasyonlardan biri olacağını düşünüyoruz" dedi.

TARLADA ÜRETİP DÜNYAYA SATIYOR
Capespan Group (CGL) taze gıda üretimi ve uluslararası lojistik alanlarında geniş ve kaliteli ürün çeşidine sahip ülkelere yatırım yapıyor. Güney Afrika'da 16 tarlası olan grup akredite tarlaları sayesinde Avrupa, Çin, Hindistan, Afrika, Kanada, ABD, İngiltere, Orta ve Uzakdoğu'ya ihracat yapıyor.