21 Mayıs Dünya Süt Günü 21/05/2015

Uluslararası Sütçülük Federasyonu'nun 1956 yılında aldığı bir kararla her yıl 21 Mayıs tarihinde federasyona üye tüm ülkelerde “Dünya Süt Günü” çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Türkiye’de de 21-25 Mayıs tarihleri arasında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı öncülüğünde "Süt Haftası" kutlanıyor.

21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Tarım kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Mehmet ÖZKURNAZ, Türkiye’de süt üretiminin son on yılda büyük oranda artış gösterdiğini ve bu konuda yapılan destekler ile sektörün daha da güçlendirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Mehmet Özkurnaz yaptığı açıklama da;

Bakanlığımızın destekleriyle Ülkemizde küçükbaş hayvancılıkta belli bir ivme yakalandı. Büyükbaş hayvancılğın yanısıra, küçükbaş hayvancılığın da güçlenmesi sadece kırmızı et üretimi açısından değil aynı zamanda süt ürünleri çeşitliliği açısından da bizim için büyük bir zenginliktir. Sürdürülen desteklemeler ile birlikte süt sanayinin ülkemizin her bölgesinde üretimi karşılayacak seviyeyi aşarak daha da büyüyeceği ve gelişeceği kanaatindeyim. Koyun ve keçi sütü ve diğer süt ürünleri tüketiminin artması yönünde tüketim alışkanlıklarını değiştiren ve daha fazla süt tüketen bir toplum olmamızı temenni ediyor, tüm üreticilerimize bol kazançlı günler diliyorum..