Tarım Koop,2014 Uluslararası Aile Çiftliği Yılı Çalıştay'ının Açılışında 18/06/2014

2014 Uluslararası Aile Çiftliği Yılı Çalıştay'ının Açılışına Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Olarak Katılım Sağlandı……
FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi Genel Direktörü Mustapha Sinaceur, aile çiftçiliğinin açlığın ortadan kaldırılmasındaki önemine işaret etmek için bu yılın "Aile Çiftçiliği" yılı olarak ilan edildiğini söyledi. Aile çiftçiliği ve küçük aile çiftçiliğinin gıda güvenliğinin sağlanması ve yoksulluğun ortadan kaldırılmasında oynayacağı rolü takdir ettiklerini ifade eden Sinaceur, "Aile çiftçiliği geçmişte çözülmesi gereken bir sorun olarak görülüyordu. Bu değiştirilmesi gereken bir unsur. Onlar aslında gıda güvenliği ve sürdürülebilir kalkınma için çözümün bir parçası" diye konuştu.
Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek, küçük işletmelerin kayıt atına alınması, finansal örgütlenmesi ve eğitim gibi ihtiyaçlarının belirleneceği "Aile Çiftçiliği Eylem Planını" kısa sürede tamamlayacaklarını bildirdi.
Bakan Eker başta olmak üzere konuşmacılar ve dinleyicilere, etkinliğin düzenlendiği Bilkent Otel'in bahçesinde kurulan stantlarda aile çiftçilerinin ürettiği yöresel yiyecekler ikram edildi.