Eğitim Toplantısı 19/04/2012

S.S.Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının birlikte düzenlediği ;Tarım Kooperatifleri Merkez Birliğine Bağlı kooperatiflerdeki yönetim denetim kurulu üyelerine örgütlenme,temel muhasebe,yöneticilerin yetki ve sorumlulukları,proje uygulama,denetim ve destekleme,süt teknolojileri konularında eğitim toplantısını 19-22 Nisan tarihlerinde Antalya Anka Antedon Otelde gerçekleştirdi.

Açılışta bir konuşma yapan Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Mehmet ÖZKURNAZ, 2012 yılında kuruluşu yapılan merkez birliğinin kısa süre içerisinde örgütlenerek, Bakanlık tarafından 2012 uluslararası Kooperatifler yılı nedeniyle gerçekleştirdiği açılış toplantısına kooperatif ürünlerinden oluşan bir stantla katıldığını, akabinde hemen kooperatif yöneticilerine yönelik bu toplantıyı düzenlediğini belirtti.
Konuşmasında, kooperatiflere çok önemli görevler düştüğünü belirten ÖZKURNAZ, kooperatiflerin daha aktif olmasını belirterek özellikle yeni çıkan Hal yasasının özellikle meyve-sebze üreticilerine çok büyük fırsatlar verdiğinin altını çizmiştir.
Bakanlığımızın yapmış olduğu arazi toplulaştırmanın çok olumlu neticeler vereceğini belirten ÖZKURNAZ, şimdilik 20 dönümden aşağı olan araziler parçalanmıyordu biz bunun 50 dönüme çıkmasını istiyoruz. Üretim planlamasının mutlak surette yapılmasını belirterek çiftçimizin ektiği üründen zarar etmemesi için kooperatiflerimizin de üretim planlamasında aktif görev alması gerektiğini belirtti.
Toplantıda daha sonra söz alan Kontrolörler Başkanı Şakir ÖZTÜRK, Kooperatifçiliğin günümüzde Mithat Paşa döneminden başlatıldığını oysa Selçukludan Osmanlıya kadar bir süreçte Ahilik kültürü vardır. Ahilik birlik ve kardeşlik demektir, kooperatifçiliğin de bu dayanışma kültürünün bir sonucu olduğunu belirterek birlikteliğin ve dayanışmanın önemini vurgulamışlardır.
Açılışta son olarak Teşkilatlanma Daire Başkanı M. Fersan DURSUN yaptığı konuşmasında Bakanlığımız sorumluluğunda kanunlarla kurulmuş kooperatifler bulunmaktadır. Tarımsal amaçlı birim kooperatiflerimiz; birleşerek bölge birliklerini, Bölge birlikleri de birleşerek merkez birliklerini oluşturmaktadırlar. Bu kapsamda Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği teşkilatlanmalarını tamamlamış ve burada eğitim programı düzenleyerek bir araya gelmemizi sağlamış bulunmaktadırlar. Kendilerini tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.
Ülkemizde halen Bakanlığımız sorumluluğunda bulunan 13 binden fazla (13.008) kooperatif çatısı altında toplanmış 4 milyona yakın (3.890.056) ortak bulunmaktadır.
Tarımsal amaçlı kooperatiflerimiz, üreticimizi üretimden pazarlamaya kadar her alanda kaynak aktaran, büyümenin ve tarımda yeniliklerin çiftçi ile tanıştırıldığı sektördeki en önemli etken olarak 2011 yılında başarılı bir dönemi geride bırakmıştır.
İçinde bulunduğumuz bu yıl Birleşmiş Milletler tarafından bütün Dünyada “Kooperatifler Yılı” olarak ilan edilmiştir Bakanlığımızca yıl boyunca; Ulusal ve Uluslararası çeşitli Kongreler, Fuarlar Tanıtıcı ve bilgilendirici Eğitimler toplumda farkındalık yaratabilecek çeşitli Etkinlikler (yarışma, at yarışı, vb.) düzenlenecektir. Bu vesile ile Uluslar arası kooperatifler yılınızı kutlar, eğitim programınızın ülkemize hayırlı olmasını dilerim diyerek konuşmasını tamamlamıştır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yrd.Mehmet Özgün,yaptığı konuşmasında;Tarım Kooperatifleri Merkez Birliğinin Kuruluş aşamasından beri çok yakın takip ediyorum,bundan sonraki çalışmalarını da takip edeceğini belirterek sözlerini Sayın Bakanımızın sevgi ve selamlarını getirdiğini söyleyerek tamamladı, Tarım Kooperatifleri Merkez Birliğine bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi.
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Teşkilatlanma Daire Başkanı M.Fersan Dursun’un katıldığı ve katılımcı sayısının yüksek olduğu eğitim toplantısında Türkiye’deki süt sektörünün dev isimleride hazır bulundu ;SEK A.Ş. Tat Konserve Burçin ÖZGENER-Murat BAYRAKTAR, Danone Tikveşli Murat ENGİN-Ersan TEZGEL, Ünal Peynircilik Berk ÇAKICI , Akgıda Ömer Faruk GÜNDÜZALP , Yorsan A.Ş. İlker KAÇAN , Pınar Süt A.Ş. Levent ÖZTÜRK,Ali Ural AKATA , Tahsildaroğlu A.Ş. Faruk TAHSİLDAR , Kaanlar A.Ş. Murat ÖZDOĞAN firmalarını temsilen katıldı.
Örgütlenme ve Yöneticilerin Yetki ve Sorumlulukları konularında Sami Turan,M.Ali Kurt,Proje Uygulama ve Desteklemeler konularında Tahsin Tüfekçi,Necdet Kurul,Temel Muhasebe ve Denetim konularında Şakir Öztürk ,Kutluhan Özdemir’in sunumlarını yaptığı, başarılı ve verimli geçen 2 günlük eğitim sonunda katılımcılara katılım sertifikalarını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yrd. Mehmet Özgün tarafından törenle verildi.

 

 

 

 

HABERLE İLGİLİ RESİMLER


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10