Makedonya Ziyareti 02/05/2014

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Heyeti, 22-25 Nisan 2014 tarihleri arasında Makedonya,Kosova,Arnavutluk ‘ta çeşitli ziyaretlerde ve incelemelerde bulundu. Makedonya da 2012 tarihinde yatırım yapan ve Ağustos 2013 tarihinde üretime başlayan SÜTAŞ Fabrikasını ziyaret etti. SÜTAŞ yetkilileri fabrikanın günlük 200 ton kapasiteyle çalıştığını. Fabrikada peynir, UHT süt, yoğurt , ayran mamulleri üretimi yaptıklarını belirtiler. Makedonya başta olmak üzere tüm Balkanlara hitap etmek ve toplam 30-35 milyon insanın damak zevki için burada olduklarını belirten,Türkiye de ki SÜTAŞ modelini Makedonya da uygulamak ve gerçekleştirmek istediklerini ve burada bulunmakta çok mutlu olduklarını belirttiler.
Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Heyeti ; Kosova da bulunan geleneksel düzeyde hayvancılık yapan Gora Türklerini ziyaret etti.Kırsalda yaşayan Gora Türkleri, yetersiz makine ve ekipman ve zor coğrafi şartlarla mücadele ederek tarım, yaparak geçimlerini sağlıyorlar. Ekonomilerinde 15 yıldan beri, dışarıdan gelen yardımlar önemli bir yer tutmaktadır.
Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Heyeti; buradaki örgüt yapısını kooperatifleşmeyi inceleyerek Türkiye de ki bilgi ve tecrübelerini Kosova hükümeti ile yapılacak işbirliği çerçevesinde buraya aktarılacağı konusunda yetkililere bilgi verdi.
Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Heyeti ; Makedonya da kurulmakta olan Balkan Üniversitesi'ni ziyaret etti. Balkan Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin BÜRGE ve Rektör Yardımcısı , Makedonya TİKA Sorumlusu Teoman Tiryaki ile görüştü. Merkez Birliği Heyeti kurulacak olan Balkan Üniversite bünyesinde Ziraat Fakültesi , Veterinerlik Fakültesi ,Gıda Mühendisliği Bölümlerinin de açılması konusunda karşılıklı istişarelerde bulunuldu.
Başarılı ve verimli geçen ziyaretler sonucunda ; Merkez Birliği Heyeti, Türkiye de ki bilgi ve tecrübelerini Makedonya Hükümeti ile yapılacak işbirliği çerçevesinde buraya aktarılacağı konusunda yetkililere bilgi verdi..

 

 

HABERLE İLGİLİ RESİMLER


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30