Bakanı Mehdi Eker ve Bakan Nabi Avcı,öğrencilerle hem süt içti, hem süt dağıttı 14/02/2014

Kocatepe İlköğretim Okulu’nda düzenlenen okul sütü dağıtım töreninde, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker,Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak,öğrencilerle birlikte hem süt içti, hem de süt dağıtarak sohbet etti.

Yeni başlayan 2013-2014 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi için ders başı yapan öğrencilere okul sütü dağıtımı başladı. Keçiören Kocatepe İlköğretim Okulu’ndaki okul sütü dağıtımını Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak birlikte yaptı.

B12 vitamini ihtiyacının tamamını karşılıyor

Kaymakam Nusret Dirim'in de katıldığı törende konuşan Bakan Eker,amacın çocuklara süt tüketimi alışkanlığı kazandırmak ve bu alışkanlığı yaygınlaştırmak olduğunu, dağıtılarn 200 mililitrelik sütün bir çocuğun günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 52’sini karşıladığına vurgu yaparak “Protein ihtiyacının da yaklaşık üçte birini, B12 vitamini ihtiyacının neredeyse tamamını karşılıyor. B2 vitamini ihtiyacının yüzde 44’ünü, A vitamini ihtiyacının yüzde 9’unu, fosfor ihtiyacının yarısından fazlasını ve potasyum ihtiyacının yüzde 25 ile 30’unu karşılıyor” dedi.

Obeziteye karşı mücadele ediliyor

Sağlıklı beslenme politikaları uygulayan hükümetin, obeziteye karşı mücadele ettiğini,birçok ülkede okul sütü programları olduğunu, 3 senedir Türkiye’de de uygulandığını ve başarılı bulunduğunu ve önemli bir proje olduğunu anlattı.

Bakan Eker’in sütün faydalarını anlattığı sırada, önünde duran sütü hemen alıp içmeye başlamamak için kendini zor tuttuğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanı Avcı ise “Çocuklarımız ‘bu güzel sütten biz de içelim’ diye sabırsızlanıyor olabilirler.Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.Daha sonra,Bakan Avcı,Eker ve Başkan Ak,

öğrencilere birlikte hem süt içti, hem de süt dağıtarak sohbet etti.