Milli Botanik Bahçesinin temeli atma töreni 01/11/2013

Türkiye’de kurulacak ilk Milli Botanik Bahçesinin temeli atma Törenine TARIM KOOPERATİFLERİ MERKEZ BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU olarak katılım sağlandı.

Tören de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de kurulacak ilk Milli Botanik Bahçesi'nin ülkenin biyo çeşitliliğinin sigorta poliçesi olacağını belirterek "Türkiye'nin bitki çeşitliliği burada muhafaza ve kayıt altına alınacak" dedi.
Bakan Eker, Türkiye Milli Botanik Bahçesi'nin tanıtımı dolayısıyla basın yayın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle Bakanlıkta verilen kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltı sırasında Milli Botanik Bahçesi projesi hakkında basın mensuplarına animasyon eşliğinde bilgi verdi. Burada Türkiye'nin gen kaynaklarının korunması için bir program yürüttüklerini anlatan Bakan Eker, bu kapsamda ilk Tohum Gen Bankası'nı 2010 yılında hizmete açtıklarını ve burada şu anda 86 bin 600 çeşit örnek tohum bulunduğunu söyledi. Aynı yıl Antalya'da Tıbbi ve Aromatik Bitki Araştırma Merkezi kurduklarını dile getiren Bakan Eker, ayrıca araştırma merkezlerini hayata geçirdiklerini söyledi. Bakan Eker, "Bu projeyle Türkiye'nin biyoç eşitliliğinin garanti belgesini imzalamış oluyoruz, biyoçeşitliliği sigorta altına almış oluyoruz" ifadesini kullandı.

Proje kapsamında 3 milyon örnek kapasiteli herbaryum kompleksi, 71 bin metrekarelik sera kompleksi, giriş kompleksi, 10 bin metrekarelik bitki sarayı, peyzaj alanları, laboratuvarlar, araştırma merkezleri ve dinlenme gezinti alanları olacağını bildiren Bakan Eker, bu projenin Ankara için üniversitelerin arasında yeni bir akciğer lobu olacağını vurguladı.