Uluslararası Kooperatifler Yılı 29/03/2012

Uluslararası koop.yılı açılış toplantısı 29.Mart 2012 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında gerçekleştirildi. Açılışa Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke, Türkiye Milli Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Muammer Niksarlı ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.
Bakan Eker, toplantıda yaptığı konuşmada, kooperatifçilerin büyük bir kitle olduğunu ve çok büyük bir alanda faaliyet yürüttüklerini belirterek, Türkiye'de sadece tarımsal faaliyetlerle ilgili 10 binin üzerinde kooperatif bulunduğunu söyledi. Anadolu kültüründe ''imece ve birlikte çalışma kültürü''nün bulunduğunu ancak bundan yeteri kadar istifade edilemediğini vurgulayan Bakan Eker, Türkiye'de kooperatifleşmeyi daha iyi bir noktaya taşımak için uğraştıklarını ve bu kapsamda bir eylem planı hazırlamaya çalıştıklarını ifade etti. Bakanlık olarak faaliyet alanlarındaki bütün paydaşlarla yönetişim halinde çalışmak istediklerini belirten Bakan Eker, ''Biz politika belirleyen, yönlendiren, organizasyona katılan ve denetleyen bir Bakanlık olmak istiyoruz'' dedi. Bu kapsamda bakanlık faaliyetleri içerisindeki bazı işleri paydaşlara devretmeye düşündüklerini ifade eden Bakan

Eker, Bakanlıkta gerçekleştirdiklerini yeniden yapılandırmayı bir reform olarak gördüklerini dile getirdi.
Diğer Konuşmacılar ;
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar eğitim seviyesi yüksek, ekonomileri ve demokrasileri gelişmiş ülkelere bakıldığında devlet, özel sektör ve kooperatiflerin birlikte çalıştıklarının görüldüğünü ifade etti.
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke ise kooperatifçiliğin temelinde topluma hizmet anlayışının bulunduğunu kaydederek, kooperatiflerin sosyal devletin hayata geçirilmesinde önemli bir rol üstlendiklerine dikkati çekti.
Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek de Türkiye'de tarımsal örgütlerin ve kooperatiflerin önemli bir yeri bulunduğunu belirterek, sadece GAP bölgesinde 100 bin işletmenin bulunduğunu bu nedenle bir örgütlenme ve organizasyona ihtiyaç bulunduğunu vurguladı.
Bakan Eker, kooperatiflerin açtığı standları gezerek yoğun ilginin olduğu Tarım Kooperatifleri Merkez Birliğinin standında Bakan Eker’e Tarım Kooperatifleri Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz tarafından Çanakkale yöresine özgü özel dokuma olan Atatürk resmi, Türk Bayrağı hediye etti..

 

 

 

 

HABERLE İLGİLİ RESİMLER


1 2 3 4