KADIN KOOPERATİFLERİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZA TÖRENİ. 30/10/2018

KADIN KOOPERATİFLERİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZA TÖRENİ.
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Selçuk ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü"nü imza törenine Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği olarak Genel Müdür Vesile Nur Güven katıldı.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda düzenlenen imza töreninde konuşan Dr. Pakdemirli kadının eğitimde, siyasette ve tarımda yer almasının önemine değinerek, "Bakanlıktaki en kilit görevlerimizi kadınlarımıza verdim çünkü kadınlarımız daha iyi iş yapıyorlar, işlerine daha sahipler ve birlikte iş yapmayı daha iyi biliyorlar." ifadesini kullandı.
Kadınların iş gücüne katılma oranının tarım sektöründe daha fazla olduğunu aktaran Pakdemirli, "Avrupa Birliğini ve Batı ülkelerini düşündüğümüz zaman yüzde 70 civarında iş gücüne katılım olması, bizim bu konuda gelişime açık olduğumuzu gösteriyor. Ekonomik büyüme anlamında da çok büyük bir potansiyeli olduğunu gösteriyor. Türkiye'nin büyümesi bundan sonra kadınlarımızın sırtındadır." değerlendirmesinde bulundu.
Pakdemirli, Türkiye'de çalışan her 3 kadından birisinin tarım sektöründe oluğunun altını çizerek, kadınların mutlaka bir kooperatifin içinde olması gerektiğini anlattı.
Kooperatiflerde kadınlarımızın karar verici pozisyonda olması gerektiğine işaret eden Pakdemirli, Bakanlık olarak her türlü desteği vereceklerinin altını çizdi. Pakdemirli, "Tarımda Milli Birlik Projesi"nde ele alınan en önemli konulardan birisinin kooperatifçilik olduğunu sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından bakanlar tarafından "Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü" imzalandı.