Şap, pazarları kapatıyor 05/01/2016

Şap, pazarları kapatıyor

Özellikle büyükbaş hayvanlarda görülen şap hastalığı son 1 ay içinde ülkenin birçok ilinde hayvan pazarlarının kapanmasına sebep oldu

Ülke genelinde birçok ilde görülen şap hastalığı nedeniyle Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri kontrolünde birçok hayvan pazarı kapatıldı. Kapatılan pazarların yanı sıra bazı ilçe ve köylerde karantina da uygulanmaya başlandı. Hastalığın, Kırşehir, Bursa, Kırıkkale, Çorum, Aksaray, Amasya, Samsun, Kastamonu gibi Türkiye’nin farklı illerinde görüldüğü saptandı. Hayvan pazarları, bu yeni tip şap hastalığı olarak belirtilen salgının yayılmasını engellemek, maddi ve manevi kaybın en aza indirilmesine yardımcı olmak amacıyla kapatılıyor.

ŞAP HASTALIĞI NEDİR?
Şap hastalığı, çift tırnaklı hayvanlarda görülen akut seyirli, çok bulaşıcı ve zoonotik karaktere sahip viral bir enfeksiyondur. Hastalığın bulaşma oranı yüksek olup, hassas hayvan topluluklarında (popülasyonlarında) yüzde 100’e kadar ulaşabilmektedir. Bu nedenle hastalık ekonomik, siyasi ve ticari yönlerden büyük önem taşımaktadır.