Birlikler 2016'dan umutlu 05/01/2016

Birlikler 2016'dan umutlu
Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği'ne bağlı birlikler, 2015 yılının yağış açısından beklendiği gibi geçmediğini ancak 2016 yılından umutlu olduklarını dile getirdi. 2016'ya sayılı günler kala yeni projeler üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran birlik başkanları, tüm ortaklara güzel ve bol kazançlı bir sene diledi

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Vesile Nur Güven, 2015 yılında merkez birlik olarak bölge birlik sayılarının arttığını dile getirerek, "2015 yılında Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği olarak bölge birlik sayımızı artırdık. 20 ilde bölge kooperatifi 1050’nin üzerinde birim kooperatifi ve 150 bin ortak sayımızı ulaştık" dedi.
2016 yılında da üretmeye ve yeni projelere devam edeceklerinin altını çizen Genel Müdür Güven, "2016'da yeni bakanımız ile birlikte, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile koordineli olarak birim koooperatiflerimiz ve ortaklarımız için projeler üretmeye devam edeceğiz. Merkez Birliğimizi farklı devlet kurumlarının ve özellikle Tarım Bakanlığı'nın düzenlemiş olduğu toplantı, çalışma, seminer ve kongrelerde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi temsil etmeye, edinilen bilgi ve tecrübeyi bölge kooperatiflerimizle paylaşmaya devam edeceğiz. Hem bölge hem de birim kooperatiflerimizin ekonomik hayatına katkı sağlayacak hibe projeleri ve desteklerden maksimum seviyede yararlanmaları için çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz. 2016'da da Tarım Kooperatifleri olarak hem nicelik hem de nitelik olarak büyümemize devam edecek ve Türk tarımına hizmet etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

"2016'DAN UMUTLUYUZ"
Edirne Tarım Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Erken, 2015'ten çok umutlu olduklarını ancak yılın umdukları gibi geçmediğini belirterek, "Seçimlerin çok olduğu bir yıldı. Süte ve diğer ürünlere destek artmadı, fiyatlar yükselmedi. 2016'da yapacağımız girişimler ile 2015'deki umutları yeşertiriz. Bu yılda da kırsal kalkınma desteklemeleri devam etmeli" dedi.
2016 yılının hayvancılık ve sütte daha verimli bir yıl olması için Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği olarak gerekli girişimlerde bulunacaklarının altını çizen Başkan Erken, "2016'da girişimler hızlıca başlayacak. Yönetim olarak biz de gerekli çalışmaları başlatacağız" diye konuştu.

İSTANBUL BU YIL YAĞIŞ BEKLİYOR
Yılın yağışsız geçmesinden dolayı İstanbul'daki çiftçinin mağdur olduğunu dile getiren İstanbul Bölgesi Tarım Kooperatifleri Birliği Başkanı Aygören Atınç, "Mart 2015'ten itibaren Haziran-Temmuz hasatına kadar İstanbul Bölgesi'ne 1 gram yağış düşmemiştir. 2016 yılı iklim şartları hakkında henüz net bir bilgiye sahip olmadığımızdan yorum yapmak doğru olmaz. Ancak bu yılki gibi geçmemesini umut ediyoruz" dedi.

BALIKESİR TAM GAZ
Yılın tarım açısından oldukça verimli geçtiğini ifade eden Balıkesir Bölgesi Tarım Kooperatifleri Birliği Başkanı Şaban Ergun, 2016'da da birlik olarak çalışmalara devam edeceklerini söyledi. "Umarız 2016 da 2015 gibi verimli geçer" diyen Başkan Ergun, yeni projelerle kalkınma adına katkı sağlamaya devam edeceklerini belirtti.

NİĞDE ÇALIŞMALARA DEVAM EDİYOR
Niğde Aksaray Bölgesi Tarım Kooperatifleri Birliği Başkanı Metin Ok, 2015'te süt alım satımlarında sanayiciden kaynaklanan bir takım sorunların yaşandığını kaydederek, çözüm noktasında çalışmalara devam ettiklerini dile getirdi. 2015'in tarım açısından ise verimli geçtiğini ancak son aylarda Türkiye genelinde yaşanan kuraklığın üreticiyi yorduğunu anlatan Başkan Ok, önümüzdeki sene iklim şartlarının düzelmesini ümit ettiklerini dile getirdi.

KOOPERAFÇİLİK GÜÇLENECEK
2015 yılında iyi bir sezon geçirdiklerini anlatan Doğu Karadeniz Bölge Birliği Başkanı Osman Salih ise, önümüzdeki yıldan daha umutlu olduklarını dile getirdi. Başkan Salih, "Kooperatiflere verilen proje ve destekler ile daha verimli ve daha kaliteli ürün elde edilmesi ve ülke ekonomisine katma değer sağlanması oldukça önemlidir. Kooperatiflerle üretici birliklerinin faaliyet alanlarının iyi belirlenmesi ve yetki karmaşasının ortadan kaldırılması, dikey bütünleşmede ve örgütlenmede söz konusu kuruluşların birbirlerine müdahale etmemesi konusunda yeni düzenlemelerin yapılması da kooperatifleri güçlendirecektir. Kooperatiflere eğitim ve teşkilatlanma yönünden katkı sağlanması ve daha güçlü hale gelmesi de, kooperatifçiliğe katkı sağlayacak bir diğer konudur" dedi.
Başkan Salih, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e inançlarının tam olduğunu ifade ederek, 2016 yılında kooperatifçilik adına güzel işlere imza atılacağını düşündüğünü ifade etti.

ÜRETİCİMİZİN HAK ETTİĞİ DEĞERİ ALMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Kırklareli Tarım Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Nedayi Çelik, 2015'te yaşanılan 2 seçimin Türkiye'ye ağır geldiğini ve ardından yaşanan Rusya sorununun da etkilediğini dile getirerek, "Süt fiyatlarımızın düşmesi de üreticiyi etkiledi. Süt pazarımızı koruyamadık. Bu sıkıntıları aşalım önce. Üreticilerin kaygılarını gidermemiz lazım. 2016'da mevcut pazarımızı korumak ve süt üreticimizin hak ettiği değeri almasını istiyoruz" dedi.

ÇİFTÇİ VE ÜRETİCİ BİRLİK OLMALIDIR
Kocaeli'nin sanayi bölgesi olmasından dolayı tarımda gerilediğini anlatan Kocaeli Tarım Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Mehmet Türk de, "Kocaeli için iyi bir yıl geçmedi. Kocaeli'de hayvancılık ve tarım bitiyor. Sanayi bölgesi olduğu için tarım dışarı atıldı. Ancak unutmamalı ki, gelecek çiftçinin elinde. Bizler, üretirsek varız. Tarım işini çözecek olan köylüler ve çiftçilerdir. 2016 yılında çiftçiler ve köylüler birleşmeli, bir araya gelmeli ve kooperatifler güçlenmeli. Çiftçiler, üreticiler birlik olup Türk tarımına sahip çıkmalıdır" şeklinde konuştu.

MERSİN'İN SÜTTEN AĞZI YANDI
Süt pazarındaki daralmadan Mersin'in de etkilendiğini söyleyen Mersin Tarım Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Ömer Özcan ise şu şekilde konuştu: "Mersin'de yoğunlukla hayvancılık ile uğraşıyoruz. Süt pazarında daralma var. Süt fiyatı geriye giderken maliyetler yükseliyor. Bu işi nasıl yapacağımız biraz düşündürücü. 2016'ya umutla bakmak istiyoruz. En büyük beklentimiz, kooperatifçiliğin büyümesi ve gelişmesi."