Projeler yeni yıla hazır 05/01/2016

Projeler yeni yıla hazır

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği, 2016 yılında büyük projelere imza atmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki senenin çiftçi açısından verimli geçeceğine değinen Genel Başkan Mehmet Özkurnaz, "Kooperatifçiliğin gelişmesi için çalışmalarımız devam ediyor" dedi

Bu yılının kooperatifçilik adına çok iyi geçmediğini dile getiren Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, "Seçim dönemi ve dünyadaki ekonomik şartlardan dolayı aksiyonlu bir yıl geçirdik. 2015'in kooperatifçilik adına çok iyi geçtiğini söyleyemeyiz. Ancak, yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte tarım adına bir atraksiyon bekliyoruz. Merkez Birlik olarak gerçekleşmesi için çalışacağımız birçok projemiz var" diye konuştu.

PROJELER YOLDA
Kooperatifçiliğin gelişmesi için projelerin arkasında ısrarla duracaklarını kaydeden Özkurnaz, "Kooperatifçiliğin daha iyi yerlerde olacağını umut ediyoruz. Daha iyi yerlere gelmesi için projelerimizin arkasında ısrarla duracağız. Çiftçimizin refah payını yükseltmek, bilinçli, eğitimli çiftçiler yaratmak adına çalışmalarımız devam edecek" dedi.

İSTİHDAM VE KALİTE
Bakanlığa hazırlanan projelerden olan 'ithal hayvan projesi'nden bahseden bahseden Özkurnaz, "Asya'dan Avrupa'ya küçükbaş ve büyuükbaşa hayvan sokmak yasak. Hastalıktan ari olan Avrupa kıtasındaki bölgelere 6 ve 8 aylık dişi materyallerden oluşan hayvan getirmek istiyor ve bakımını kooperatif olarak yapmak istiyoruz. Böylece 3 aylık gebelikleri kesinleşen hayvanları anadolu illerindeki köylümüze ulaştırmak istiyoruz. Bakanlık kontrolünde bölge birliklerimizle ortaklaşa bu projeyi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. 8 ile 10 bin dişi materyal, 3 ile 4 bin de besi hayvanı oluşmasını sağlayacağız. Bu projemizde hayvanlarımızın iklime uyum sürecini de yine Avrupa kıtasındaki bölgelerimizde sağlayacağız. Böylece iç anadolu bölgesinde hem istihdam sağlanacak hem de çiftçi daha kaliteli hayvan alacak" diye konuştu.