TARIM KOOPERATİFLERİ GENEL BAŞKANI MEHMET ÖZKURNAZ
SÜT ÜRETİCİSİ MAĞDUR OLMAYACAK
20/12/2015

TARIM KOOPERATİFLERİ GENEL BAŞKANI MEHMET ÖZKURNAZ
SÜT ÜRETİCİSİ MAĞDUR OLMAYACAK


Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, Güney Marmara Bölgesi ( Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale) illerini içeren süt fiyatlarında uygulamaya konan 3 kuruşluk indirime açıklık getirdi. ÖZKURNAZ, ‘’Biz şu anda 1 lira 15 kuruştan süt satışı yapıyoruz bunun üzerine yüzde 8’lik bir soğutma bedeli koyuyoruz. 3 kuruşluk kesinti yüzde 8’lik soğutma bedelinden olacak. Üretici burada hiçbir zaman mağdur olmamıştır ve olmayacaktır’’ dedi.
Edirne Tarım Kooperatifleri Birliği’nde, Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkan Yrd. Edirne Birlik Başkanı Ahmet Erken ve Tarım Kooperatifleri genel başkan Yrd.Tekirdağ Birlik Başkanı Ramazan Demirkıran ile birlikte basın toplantısı düzenleyen TARIM-KOOP Genel Başkanı Mehmet ÖZKURNAZ geçtiğimiz günlerde bir ortak bir basın toplantısı düzenleyen Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (EDSYB) Tuncay Aytın ve Edirne Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Taşkın’a cevap verdi. Süt fiyatlarında ki indirimin üreticiye kesinlikle yansımayacağını ifade eden ÖZKURNAZ, ‘’Diğer illerde 79 kuruşu da süt var 83 kuruşu da süt var. Bunlar size tek tek sayabilirim. Sadece Trakya bölgesinde üreticinin eline net olarak 1 lira 15 kuruş geçiyor. Süt fiyatını düşürmek ne benim haddime ne de kurumun haddinedir’’ dedi.

‘’Konseyi yok saymıyoruz’’

Ulusal Süt Konseyi’nin kendilerine verdiği inisiyatif doğrultusunda Birlik Başkanları ve Sanayiciler olarak ortak bir karar aldıklarını belirten ÖZKURNAZ, ‘’Alınmış olan bir kararımız var bu kararımızı Trakya bölgesi ve Çanakkale olarak kabul ediyoruz. Bu bölgedeki farkındalığımızı anlatmak istiyorum öncelikle. Türkiye’de 5 çeşit süt fiyatı mevcut ancak Trakya bölgesinde 1 lira 15 kuruşa süt satılıyor bunun üzerine birde yüzde 8’lik soğutma bedeli belirliyoruz. Bunun aşağı yukarı 18 yıldan beri uyguluyoruz. Bu sistem Türkiye’de başka bir yerde yok. Diğer illerde 79 kuruşu da süt var 83 kuruşu da süt var. Bunlar size tek tek sayabilirim. Sadece Trakya bölgesinde üreticinin eline net olarak 1 lira 15 kuruş geçiyor. Süt fiyatını düşürmek ne benim haddime ne de kurumun haddinedir. Süt sanayicileri toplanıp bize geldiler. Süt fiyatları Türkiye genelinde çok ucuz, biz bu bölgede çok pahalıya süt alıyoruz dediler. Bunun üzerine 1 Kasım’dan geçerli olmak üzere sütün fiyatında 5 kuruşluk bir indirim talep ettiler. Hal böyleyken bizde kendilerine dedik ki 3 Aralık’ta Ulusal Süt Konseyi’nin genel kurulu var oraya katılacağız ve oradaki arkadaşlarla görüşüp sizlere bilgi verip toplantıya çağıracağız dedik. Konseyin genel kuruluna gittiğimizde konseyin Başkanı Harun Çallı ile görüştüm sanayicimiz fiyatların yüksek olduğunu istiyorlar dedik bize bir çözüm ulaştırın dedik. Görüşme sonunda bize bilgi vereceklerini söylediler. Daha sonra beni aradılar ve biz toplantıyı yaptık. Ancak sizin bölgeniz farklı olduğu için süt fiyatlarınız biz size bu konuyu bırakıyoruz. Bu konuyu kendiniz toplanıp halledin diye ifade de bulundular. Burada bu ifade de bulunmaları bize sütün fiyatını düşürün diye ifadeleri yok. Bize fiyatları kendinizi belirleyin diye inisiyatif verdiler. Biz bu insiyatifi kullanıyoruz. Biz sanayicilerimizi toplantıya çağırdık. Toplantıya 20 sanayici davet ettik 17 tane üretici birliğini davet ettik. Biz Edirne Süt Üreticileri Birliğine faks çektik faksımız burada. Liste burada. Trakya’dan sadece Malkara ve Hayrabolu Süt Üreteci Birlikleri katıldı. Bize bu suçlamada bulunan arkadaşlar zahmet edipte bir eğlence var dediğimizde yurt dışına koşan veya bir toplantı var dediklerinde Antalya’ya koşan üretici birlik başkanlarının bu toplantıya katılmalarını isterdim’’ dedi.
 

Zararı Birlikler karşılayacak

Türkiye’de ki en iyi sütün Trakya bölgesinde üretildiğinin altını çizen Başkan ÖZKURNAZ, üreticinin mağdur olmayacağını söyledi. Biz şu anda Türkiye genelinde diğer bölgelere göre 25 kuruşluk farkla süt satışı yapıyoruz diyen ÖZKURNAZ, ‘’Biz şu anda 1 lira 15 kuruştan süt satışı yapıyoruz bunun üzerine yüzde 8’lik bir soğutma bedeli koyuyoruz. 3 kuruşluk kesinti yüzde 8’lik soğutma bedelinden olacak. 29 Aralık’ta Ulusal Süt Konseyi bir toplantı düzenliyor ve toplantının sonucunda her şey netleşecektir. Bizim yazdığımız yazı ortadadır. Üretici burada hiçbir zaman mağdur olmamıştır ve olmayacaktır. Haziran ayına kadar biz soğutma bedellerimizden ücreti kesip, kendir öz kaynağımızdan harcamış gibi olacağız üreticiyi biz mağdur etmemiş olacağız. Bunda konseyin verdiği bize inisiyatifi kullanarak yapıyoruz. Hem sanayiciyi rahatlatmak hem de süt satışlarının sürdürülebilirliğini sağlamak adına yapıyoruz’’ ifadelerini kullandı.

‘’Olsa olsa arkadaşların haberi olmamıştır’’

Edirne Tarım Kooperatifleri Birlik Başkanı Ahmet Erken ise, üreticiyi mağdur edecek bir tutum içinde bulunmadıklarını belirtti. Üreticilere gerekli bilgilendirmelerin yapıldığını belirten Erken, ‘’tabi ki süt fiyatının aşağı çekilmesi konusunda sanayicimiz konseyin toplanmasını bekliyordu. Bizde Mehmet Başkanımla daima istişareler yapıyoruz. Bizim sözleşmelerimiz yıllık olduğu için böyle bir protokol yapmak için merkez birliğinin bize sütün 3 kuruş düşürülmesi yönünde yazı göndermesi gerekir. Yapacağımız sözleşmelerde hukuki bir sorun çıkmasın diye protokol yapmamız gerekiyor dedik ve 14 tane firmamızla bu bir aylık protokol yaptık . Bu yapmış olduğumuz protokollere istinaden 4 ilçemizde toplantı yaptık. Haberi yok denilen sözü bahsi konu olan kooperatif başkanlarımızın 147 köyümüzün 145 tanesini bilgilendirdik imza karşılığında her toplantıya yönetim kurluları tamamen katılmıştır. Olsa olsa arkadaşların haberi olmamıştır. Neden olmamıştır. Çünkü süt üretici birliği ulusal süt konseyine üye değildir. Aynı zamanda konseyin toplantılarına bir kere gelmemiştir. Köy Koop Edirne Birliği konseye aidatının çatır çatır ödemektedir. Benim Edirne’de hiçbir kurumla kavgam olmamıştır. Eğer üreticinin sorunlarını tartışacaksak bunun medyada değil bir araya gelerek konuşmalıyız. Bu arkadaşlar aynı zamanda Edirne’yi temsil edeceğiz, Edirne’nin sorunlarını çözeceğiz diye İl Genel Meclisi’nde biz en iyi temsil ederiz diye bu insanların oyunu almışlar. Ne kadar güzel biri İktidarın biri Muhalefetin İl Genel Meclis üyesi’’ diye konuştu.