Çeltiğin kalbi Edirne'de atıyor 19/11/2015

Çeltiğin kalbi Edirne'de atıyor

Edirne'nin tüm ilçelerinde örgütlü, 24 bin 166 ortakla çalışan Edirne Tarım Kooperatifleri Birliği, çeltik üretiminde iddiasını sürdürüyor
Ülkemiz çeltik üretiminde ilk sırada yer alan ve iddiasını koruyan 400 bin nüfuslu Edirne, kooperatifleşmede de örnek iller arasında yer aldı. Hem Sulama hem de Süt Toplama Tesisleri bulunan S.S. Edirne Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği, 24 bin 166 ortağın yer aldığı 190 kooperatif ile ülke ekonomisine katkıda bulunuyor.

SULAMA VE SÜT TOPLAMA
Cazibeli(barajlardan) sulama, yeraltı kuyularından sulama ve nehirlerden yapılan sulamalar ile özellikle çeltik ağırlıklı yapılan sulama çeşitleri ile çiftçilere olanaklar sağlayan birlik, aynı zamanda Süt Toplama Tesisleri ile de ortaklarına destek oluyor. Ağırlıklı olarak inek sütü toplayan ortaklara, birlik tarafından sütlerinin Süt Toplama Merkezlerine hızlı bir şekilde getirilerek, soğutulup depolanması ve sonrasında firmaya sevkiyatının yapılması sağlanıyor. 15 büyük süt firması ile çalışan birlik, günde ortalama 350 ton süt topluyor. Birlik aynı zamanda tohum yetiştirme ve saha çalışmaları konusunda üniversitelerle de iş birliği içinde bulunuyor.

EVİMİZİN MUTFAĞI GİBİ
“Evimizin mutfağı gibi olsun” sloganıyla hareket eden Edirne Tarım Kooperatifi Başkanı ve Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erken, “147 köyümüzde süt toplama faaliyeti yürütüyoruz. Ortaklarımızın sütlerini hijyenik ortamda süt toplama merkezlerinde soğutarak topluyoruz. Hepsi soğutulmuş süt olarak pazara arz ediliyor. 3'lü sözleşmeler yapıyoruz. Gıda kodeksine uygun şekilde pazarlıyoruz. Sadece süt ve hayvancılık değil, aynı zamanda 517 bin dekar çeltik ekiminin yüzde 90'ına yakın sulamasını kooperatif olarak yapıyoruz. Edirne, Türkiye'nin yüzde 50 çeltik ihtiyacını karşılayan il olarak bilinir. Yüzde 50 üretimin yüzde 90 sulamasını yapmamıza rağmen, bu yüzde 50'lik dilimin yüzde 70'i çeltiğini de kendimiz ekiyoruz. Orman köylerimiz olduğundan dolayı aynı zamanda ormancılık da yapıyoruz. Bunun yanında birliğimizin ana sözleşmesi çok amaçlı olduğundan, su ürünleri kooperatiflerimiz de var. Kendi barajımızın balık ürünlerini de kendi su ürünleri kooperatiflerimizden pazarlıyoruz” şeklinde konuştu.

KÖYDEN KENTE GÖÇÜ KOOPERATİFÇİLİK ÖNLEYECEK
Dünyada kooperatifleşme ve kooperatifçilik faaliyetlerini yakından takip ettiklerini dile getiren Başkan Erken, “Yerelde çok sayıda kişiye istihdam sağlıyoruz. Köyden kente göçü kooperatifçilikle yerelde istihdam yaratarak önleyebileceğimizi her zaman ifade ettik. Tüm dünyadaki kooperatifleşme örneklerini ve kooperatifçilik faaliyetlerini yakından takip ediyor, kentimizdeki üniversitelerle ortak çalışmalar yapıyoruz. Kooperatifçilik bir sevda işidir. Emek ister, fedakarlık ister. Ne kadar çok fedakarlık yapar, ne kadar çok insana birebir ulaşırsanız başarı kendiliğinden gelir. Kooperatifçilik aynı zamanda disiplin ister. İyi yönetim, iyi idare, doğru kişiler ve emek... Biz kimi temsil ettiğimizi çok iyi biliyoruz. 20 yıldır dönem dönem yöneticilik yaptım. Kim olduğumuz, kimi temsil ettiğimiz açık ve şeffaftır. Bunu unuttuğunuz gün yöneticiliğinizin önemi kalmaz. Bizler, son derece demokratik bir şekilde seçilerek yönetime geliyoruz ve 1163sayılı kanuna uygun çalışıyoruz. Bizleri bu göreve layık gören ortaklarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

KURU TOPRAK BIRAKMIYORUZ
Edirne'deki kooperatiflerin yüzde 95'inin Edirne Tarım Kooperatifleri Birliğine bağlı olduğunu dile getiren Başkan Erken, şöyle konuştu: “Edirne'de sadece sütün yüzde 63'ünü pazarlayan bir birim olarak aylık 1 milyon katma değer yaratıyorsak, 81 ilde böyle bir kooperatifleşmenin, bizim gibi desteklenip oluşması durumunda Türkiye'ye katacağı katma değerin, oluşacak istihdamın ne boyutta olacağının takdirini size bırakıyorum. Sahada ortaklarımıza su veriyoruz, tüm arazilerinin sulamasını karşılıyoruz. Saniyede 500 litre su çıkaran pompalarımız var. Sulamadığımız bir karış toprak yok, kuru toprak bırakmıyoruz. Süt toplamada ise, sabah akşam 2 kez süt topluyoruz. İnsan sağlığına en uygun, en hijyenik soğutma kazanlarında 4 derecede sütlerimizi soğutup, pazara sunuyoruz. Üreticimizin tek dileği, alın terinin karşılığını alabilmek.”

SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFLERİ
Kooperatifler tarafından Devlet Su İşlerinden devlete ait olan barajların devirleri alındıktan sonra, barajların bulunduğu bölgedeki köylerde Su Ürünleri Kooperatifleri kurulduğunu söyleyen Başkan Erken, “Saros Bölgesi'ndeki köylerde de balıkçılık yapan Su Ürünleri Kooperatiflerimiz var. Böylece yerelin değerini yerelde pazarlıyoruz” dedi.
Aynı zamanda 90 kooperatifin müstahsil ve faturalarını birlik olarak kestiklerine değinen Başkan Erken, “Sütün ücreti; firmalardan, sanayiciden direk bize geliyor. Bizim tarafımızdan kooperatiflerin hesaplarına naklediliyor” diye konuştu.

BÜYÜK BİR AİLE
“Ayda 1 milyona yakın KDV yaratıyoruz; bu da ilimizde üretilen sütün kayıt altına alınmışlığının bir örneğidir” diyen Başkan Erken, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Edirne'de 250'nin üzerinde kooperatif var, bunların yüzde 95'i bize bağlıdır. Biz sistemli bir birliğiz. Ortaklık vecibelerini yerine getiren kooperatiflerimizi, sermayelerini yatıran kooperatiflerimizi bünyemizde barındırıyoruz. Ortaklık vecibelerine uymayan bizim dışımızdaki kooperatiflerin de ortaklığı direk düştü. Kendilerine ve Tarım İl Müdürlüğü'ne de ortaklıklarının düştüğünü bildirdik. Bizim 24 bin 166 adet ortağımız var. Edirne'nin nüfusu 405 bindir. Hesaba vurduğumuzda Edirne'de bir çok ailenin kooperatiflerimizle ilişkili olduğu açıktır.”

Yönetim Kurulu
Ahmet Erken-Edirne Tarım Kooperatifi Başkanı ve Tarım Kooperatifi Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı-Meriç Karayusuflu Kalkınma Kooperatifi
Mümin Karayavru-Aslıhan Tarımsal Kooperatifi Başkanı ve Edirne Tarım Kooperatifi Başkan Yardımcısı
İsmayıl Arslan-Çömlekakpınar Tarımsal Kooperatifi Başkanı ve Çömlek Akpınar Muhtarı
Burhan Kahraman-Gülçavuş Sulama Kooperatifi Başkanı ve Gölçavuş Muhtarı
Celali Altın-Mahmut Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı
Ali Şimşek- Bakışlar Sulama Kooperatifi Başkanı
Mustafa Eren- Sarıcaali Tarımsal Kooperatifi Başkanı

E-FATURA HİZMETİ
Edirne Tarım Kooperatifi, 2015 yılının Eylül Ayı'ndan itibaren e-fatura uygulamasına geçti ve üreticilerin sütünü e-fatura ile satmaya başladı. E-faturaya belli bir cirodan sonra geçmek zorunlu.
Sayılarla Edirne Tarım Kooperatifleri Birliği
190 üye Kooperatif i
350 ton Günlük Topladığı Süt
24 bin 166 adet Ortak Sayısı
196 adet Süt Toplama ve Soğutma Merkezi Sayısı

Ahmet Erken kimdir?
1957 yılında Meriç Karayusuflu Köyü'nde doğan Ahmet Erken, ardından ipsala Balabancık Köyü'ne yerleşmiştir. 17 yaşından beri kooperatifçiliğin içinde olan Erken, 3 dönemdir Edirne Tarım Kooperatifleri Birliği'nin başkanlık görevini yürütmektedir.